חסר רכיב

על הקיבוץ

24/01/2009

 

אלה תולדות

בשנים ראשוני הקיבוץ , גרעין "כרית" (ראשי תיבות של: כת רווקים יהיו תמיד)  הגיעו לישראל מפולין, באפריל -1932 יחד עם המבקרים במכביה השניה ועברו לעבוד במרחביה.

בספטמבר 1932 עברו חברי הגרעין לעבוד בפתח תקווה והתאכסנו שם בקיבוץ הליטאי.

באפריל 1933 יצא הקיבוץ הצעיר לעצמאות ותקע יתד במושבה הדר שבשרון, שם שהו כשבע שנים ושם גם נולדו הילדים הראשונים. הבת הבכורה נולדה בשנת 1934, ובהמשך עוד כ 10 ילדים.

בנובמבר 1935 מגיע לארץ גרעין של קיבוץ אמריקה ב' ומתאכסן כגרעין בקיבוץ עין שמר.

באוקטובר 1936 מתקיים איחוד בין שני הגרעינים וגרעין אמריקה ב' עובר להדר. מעכשיו יהיה שמו של הגרעין המאוחד –גרעין אמריקה-כרית.

טקס העליה על הקרקע התקיים ב-6.12.1939 נר ראשון של חנוכה. חברי הגרעין הגיעו למקום הקבע של הישוב, ליד צומת מסמיה, והתחילו לבנות את נקודת הישוב בגבעת כפר מנחם. (המקום שאליו הגיעו, ננטש זמן קצר לפני כן ע"י מתיישבים שניסו להקים במקום מושב, אולם בשל התנאים הקשים עזבו והם אלה שהקימו בהמשך את מושב כפר ורבורג) . בהגיעם לנקודת הקבע, שונה שם הישוב מ"אמריקה כרית" לכפר מנחם, ע"ש מנחם אוסישקין, פעיל ציוני ומראשי הקרן הקימת לישראל.

הקיבוץ היה מוקף כפרים ערביים רבים, מסמיה במערב, אידניבה ,טינה ועד תל אל-אספי במזרח. על פי רוב נשמרו יחסים טובים בין חברי הקיבוץ לתושבי הכפרים הערביים ומלבד גניבות חקלאיות לעיתים, לא היו שום תקריות קיצוניות. התושבים הערביים עזבו את הכפרים בתקופת מלחמת השחרור ובמקום נשארה רק משפחת אל-עזי, שהמשיכה לשמור על קשר עם הקיבוץ ,קשר שנשמר עד היום.

ביולי 1943 הצטרפו לכפר מנחם חברי קבוץ אלגביש, שרוב חבריו היו יוצאי תנועת השומר הצעיר בגרמניה וגליציה. האיחוד עם אלגביש היווה את אחד מציוני הדרך המשמעותיים של כפר מנחם.

בשנת 1946 מגיעה לקיבוץ חברת הנוער א' , הראשונה מבין מספר חברות נוער שהגיעו לכפר-מנחם במהלך השנים, לתקופת התחנכות וחלקן גם להשלמה בקיבוץ.

בשנת 1948 הגיעו והצטרפו לקיבוץ חברי גרעין חרות. (חלקם עברו ב-1949 לשער הגולן.)

במהלך השנים המשיכו ונקלטו בקיבוץ בוגרי חברות נוער וכן משפחות ובודדים שבחרו לבנות את חייהם בקיבוץ.

הקיבוץ שעלה על הקרקע ב- 1939  עבר במהלך הזמן שינויים רבים, שינויים שמצאו את ביטויים בכל שטחי החיים. עם זאת מקפידים  בכפר מנחם, גם היום, לשמור על ערכים המבטיחים חיים  בכבוד לכל פרט ומאפשרים חיי קהילה עשירים ומגוונים.

 

 

אוכלוסיה

בשנים הראשונות היו בכפר מנחם כ- 200 חברים ו- 50 ילדים. במהלך הזמן גדל מספר החברים והילדים ובשיאה,(לפני ההרחבה הנוכחית),מנתה אוכלוסית כפר מנחם כ- 600  נפש.

גידול דמוגרפי משמעותי מתרחש בימים אלה (2007-2009)בעקבות החלטת הקיבוץ על בניית הרחבה קהילתית וקליטת למעלה ממאה משפחות  בכפר מנחם.

יחד עם העליה במספר התושבים השתנה גם הרכב האוכלוסייה.  מאוכלוסיה  מאוד הומוגנית, שכללה בעיקר חברי קיבוץ, ילדי קיבוץ וחניכי גרעינים וחברות נוער, מורכבת היום אוכלוסיית כפר מנחם מחברי הקיבוץ וילדיהם, מבנים ובנות קיבוץ שאינם חברים אך גרים במקום ומקיימים קשר עם הקיבוץ, מתושבים שבאו לבנות את ביתם במקום, אך בחרו שלא להיות  חברי קיבוץ, מתושבים זמניים הגרים במקום לפרק זמן של עבודה, לימודים או כל סיבה אחרת ועוד. השינויים בקיבוץ פתחו מגוון דרכים לקשר עם הקיבוץ ואנו רואים יותר ויותר בנים ובנות המבקשים לחזור ולחיות במקום.     

 

 

תעסוקה ופרנסה

בשנים הראשונות התפרנסו חברי הקיבוץ בעיקר מחקלאות. היום התרחבו מקורות התעסוקה.

בכפר מנחם ענפי חקלאות הכוללים לול רביה, רפת גדולה, גידולי שדה (חיטה, חומצה וכו') , מטעי רימונים, שקדים,כרמי ענבים ועוד.

ענפי התעשיה כוללים את מפעל המתכת, מחצבה, וקרמיקה. 

מקומות תעסוקה נוספים הם שרותי חינוך, בריאות, הסעדה והלבשה, קוסמטיקה, מספרה וכו' – שרותים אלה ניתנים תמורת תשלום, לכל המעוניין, הן מכפר מנחם והן מחוצה לו.

מספר רב של חברים ותושבים  עובד מחוץ לישוב במגוון מקומות תעסוקה.
למידע נוסף היכנסו לכאן

          

        
 

חינוך

בכפר מנחם מערכת חינוך הנותנת שרותי חינוך מלאים לילדי הגיל הרך (לידה עד סוף גן חובה) וחינוך משלים (בלתי פורמלי) לילדים בגילאי בית ספר יסודי ועל יסודי.

ביה"ס היסודי לילדי כפר מנחם הוא בי"ס שדות יואב בקיבוץ גת. ביה"ס התיכון (ז'- י"ב ) הוא התיכון האזורי "צפית" בכפר מנחם.

מערכת הגיל הרך ומסגרות החינוך המשלים קולטות גם ילדים מישובי הסביבה, הבוחרים לבוא ולהתחנך במקום.

למידע נוסף היכנסו לכאן

 

 

תרבות

רכזת ועדת תרבות היא ניקי מור (טלפון - 052-3808780). במסגרת הפעילות התרבותית מציינים בכפר מנחם את חגי ישראל וכן מקיימים אירועים נוספים על פי רצון הציבור והחלטת צוות התרבות.
 
בכפר מנחם פועל אולם אירועים בו מתקיימים מופעי תרבות מגוונים. באולם 900 מקומות ישיבה והוא מרכז אליו את עיקרי מופעי התרבות באזור (מחול, הצגות, קונצרטים וכו'). לפרטים לחץ כאן
 
פאב"אושיסקין" בניהולו של אורי אגוזי  (טלפון - 054-4311633) פתוח לתושבי המקום ולאורחים המעונינים להתארח ולהשתלב בפעילויות המתקיימות במקום. לפרטים לחץ כאן
 

למידע נוסף על תרבות  היכנסו לכאן

 

 

מתיישבי כפר מנחם

התהליך המשמעותי המתרחש בימים אלה בכפר מנחם הוא איכלוס שכונת ההרחבה שנבנתה בסמוך לקיבוץ.  המטרה, המשותפת לכל תושבי כפר-מנחם, וותיקים וחדשים, חברי קיבוץ ותושבים שאינם חברי קיבוץ, היא למצוא את הדרכים שיביאו ליצירת קשרים ויאפשרו בניית קהילה אחת.

זו תהיה המתנה המשמעותית ביותר לכפר מנחם הנכנס עכשיו לשנתו ה-70.

הוקמה אגודה מוניציפאלית בשם "מתיישבי כפר מנחם" המאגדת את תושבי ההרחבה , חברי הקיבוץ ותושביו. אגודה זו מטפלת בנושאים הקהילתיים המשותפים : חינוך, תרבות, נוי וכד'.

למידע נוסף היכנסו לכאן

 

 

חסר רכיב