חסר רכיב

דפי מידע מס' 32, פב' 2009

27/03/2009

דפי מידע מס. 32           שבט התשס"ט, פברואר 2009

 

 

משולחן הוועד – עדכון ושיתוף התושבים בנושאים על סדר היום

פרטים נוספים ניתן למצוא בסיכום ישיבות הוועד שמופץ בתאים ובאתר האינטרנט של הישוב לאחר כל פגישה.

 

תקציב 2009, סיום שנת 2008 –אסיפת מתיישבים – ביום רביעי 4.3

תכונס אסיפת תושבים לדיון בנושאי תקציב. בישיבה נסקור את נתוני 2008, נגיש טיוטת הצעת תקציב 2009, ונקיים דיון.

הצבעה לאישור התקציב תתקיים לאחר האסיפה השנייה, באמצעות קלפי.

 

ועדת בקורת – כחלק מתהליך בניית מוסדות ניהול היישוב המשותף ועל פי תקנון האגודה נחל בתהליך להקמת וועדת בקורת . תאור תפקיד וועדת הביקורת  מפורט בתקנון האגודה, בראשי פרקים ניתן להגיד כי יעדיה הם להבטיח כי וועד האגודה ממלא את תפקידו ופועל בהתאם לתקנון האגודה. באסיפת תושבים השנייה שתתקיים  ביום רביעי 18.3 נרחיב בהסברים על מהות ודרך תפקידה של הוועדה, על סמכויותיה, מי רשאי לכהן בה ועל תהליך הבחירה. בפגישה זו נפתח את תהליך הרשמת המועמדים המעוניינים לתרום ולכהן בוועדה זו. בחירת השמות לועדת הביקורת תתקיים בקלפי יחד עם אישור התקציב.

 

צוות הסכמות – בישיבת וועד אגודת מתיישבי כפר מנחם האחרונה הוחלט על הקמת צוות הסכמות, שיידון במכלול הנושאים הקשורים במעבר אחריות על מערכת החינוך מקיבוץ כפר מנחם לאגודת כלל המתיישבים. צוות ההסכמות  הינו צוות מצומצם של וועד האגודה ויעדו המרכזי הוא לבחון ולדון בנושאים הנמצאים במחלוקת בין הקיבוץ כגוף כלכלי ובין אגודת המתיישבים, ולהגיע לפתרון בדרך של גישור, הבנה והסכמה. צוות זה יטפל גם במכלול הנושאים הנובעים מהצמיחה הדמוגרפית המהירה של היישוב כתוצאה מאכלוס שכונת ההרחבה ומפרויקט השבת הבנים.

 

המשך תהליך טיפול בנושאי החינוך – נושאי מערכת החינוך הינו נושא גדול ומורכב, נוגע כמעט בכל אחד ואחד, כרוך בהוצאות ובהשקעות גבוהות. ומכיוון שכולל אחריות על היקר לנו מכל אנו נדרשים מחד לשמור על מערכת יעילה ומתפקדת ומאידך לשמור על חינוך ברמה גבוהה וערכית. מינהלת החינוך וועד האגודה משקיעים שעות וימים ארוכים לשמירה על איזון כלכלי וניהול נכון, תוך כדי שמירה על ערכי החזון שנכתב ונוסח על ידי מנהלת החינוך. בשבועות הקרובים צוות ההסכמות יתחיל לטפל בנושאים הקשורים לנושאי החינוך, לאחר מכן יביא את מסקנותיו לוועד האגודה, ולאחר דיון בוועד האגודה יוצגו הסכמות אלו בפני אספת המתיישבים שתתקיים ברבעון הבא.

 

 

 

"בני אדם חיים על הצד הטוב ביותר כאשר לכל אחד מהם מקום לעמוד בו, כאשר כל אחד מהם יודע להיכן הוא שייך במתכונת הדברים ומה יש ביכולתו להשיג. הרוס את המקום והרסת את האדם."

- פרנק הרברט

{ מתוך הספר "כופרי חולית" }

 

 

דלית גדיש

 

 


                              

 שימו לב!

מפאת אילוצי תקציב הישוב תצומצם המהדורה המודפסת של "בכפר מנחם" בתפוצתה ובהקפה. (תוך שמירה על אופיה האינפורמטיבי) ו"בכפר מנחם יועלה לאתר באופן קבוע.

כתובת האתר:www.kfar-menachem.org.il היכנסו והרשמו.

חברים שאין להם גישה לאינטרנט  ומעוניינים בקבלת המהדורה המודפסת של "בכפר מנחם" יפנו אלי, או ישימו לי פתק בתא הדואר.

כתובת לתגובות ושאלות:bekfarmenachem@gmail.com

חברים שמסיימים לקרוא את המהדורה המודפסת מוזמנים לשים את המהדורה המודפסת בתא הדואר שלי.

                                                                             יהודית אפרתי

 

 

 

לרובי נאוסיחין שהשתחרר מצהל ושב הביתה

    אחולים לנחיתה רכה באזרחות .

 

לארלט בו אשר וכל המשפחה ברכות חמות להולדת הנינות

       עמית ורוני נכדות ליואל ז"ל וסמדר

 

  

                            אירועי ט"ו בשבט

חוני המעגל היה מהלך יום אחד בדרך. ראה אדם נוטע עץ חרוב, שאל אותו חוני:"עץ זה כעבור כמה שנים יתן פרי?" ענה לו הנוטע "לאחר שבעים שנה". אמר לו חוני:"כלום ברור לך שתחיה שבעים שנה ותזכה לאכול מפירותיו?" אמר לו: "אני מצאתי את העולם מלא בחרובים, וכשם שנטעו אבותי לי – כך גם אני אטע לבני ולבני בני" (מן האגדה).

בסימן המשך טיפוח גבעת הילדים נערך ב- 13.2.09 טקס נטיעות בניצוחו של יאיר שרון. בנות "גבע"וילדי והגנים הופיעו במחול וקטעי שירה וקריאה. ואוכמה ציינה את פתיחת אירועי שנת ה- 70 על גבעת הילדים.

לאחר הטקס שתלו הילדים והוריהם, באזור המקלט, שיחים בהדרכת פיצון.

האירוע אורגן ע"י צוות החינוך וצוות חגיגות ה – 70 .

חן חן לכל השותפים בעשיה!

ב – 14.2.09 התקיים טיול משפחות בפארק קנדה. כ- 20 משפחות נפגשו בכניסה לפארק לארוחת בוקר ואחר כך צעדו בשביל הבורות והבארות במסלול מוצל ומותאם לילדים. ההליכה הייתה מלווה הסברים מותאמים, חידונים ושירים.

משתתפי הטיול למדו להבחין בין הבור לבאר והתרשמו מהתירוש היוצא מהגת.

פריחת החורף הצנועה והשקדיות הוסיפו להנאת המשתתפים.

הטיול אורגן והונחה  טיפ טופ ע"י יניב דווידאי וליאור לוי.

יבורכו היוזמים, המשתתפים והעושים במלאכה! 

 


 

 

ברכה למייסדי וותיקי הקיבוץ.

הברכה נכתבה לכבוד ערב לגיל הזהב, ערב זה הוא אחד מתוך מספר משימות של שנת הבר מצווה של דור בן חורין, רון קפלן ועמית אלבירט.

 

"על כתף הר פורח

כפרי זה הקטן

למרחקים שולח

פרדס, שדה וגן

רחוק שאון ערים הוא

על פני כל המרחב

ירוק דגלו ירים הוא

עם נקודות זהב..."

 

לותיקי ומייסדיי הקיבוץ שלנו –כפר מנחם

אנו חוגגים השנה את שנת הבר מצווה שלנו.

כשאתם הייתם בני 13 לא הרבה שנים אחר כך

עזבתם את הוריכם ומשפחותיכם, את בתיכם וארצכם

שבה נולדתם ועליתם ארצה- לארץ ישראל.

באתם להגשים חלום ליישב ולבנות את הארץ.

 

היום אנו רוצים לומר לכם תודה גדולה

תודה על שהאמנתם בדרך הזו ולמרות כל הקשיים נשארתם,

תודה על המקום המדהים שבחרתם כדי להקים פה את ביתנו,

תודה על הערכים החשובים שהענקתם להורינו והם עשו את החברה הקיבוצית לחברה מיוחדת שיש בה: ערבות הדדית, חריצות, אהבה לטבע, התחשבות, הסתפקות במועט ועוד...

 

תודה על כל החגים שתמיד הקפדתם שנחוג ביחד,

תודה על כל סיפוריכם על ראשית הקיבוץ שהם חלק

מהשורשים שלנו והם ילוו תמיד את הורינו ואותנו גם אם נגור במקום אחר.

תודה על החינוך הקיבוצי: על הטיולים לרפת, לסילו, למפעל הקרמיקה

תודה על חצר הגרוטאות, ארגז החול, החיבור לאדמה לפרח ולעץ.

תודה על הפשטות והצניעות שליוו שנים רבות את חיי הקיבוץ.

תודה על הקיבוץ שבניתם לנו- תודה על כפר מנחם.

 

..."הו מה מאוד אהבתי כפרי זה הקטן

מקום זה בו נולדתי

מקום בו גם אזקן..."

 

מאיתנו רון, עמית, דור ומשפחותיהם.

 

 


 

 

 

דברים שנישאו בערב "הוקרה למייסדים" של מועצת יואב, שהתקיים בבית הבנים שלנו, ב-6 בפברואר.


 

חברות וחברים יקרים !

 

כאשר ראשוני כפר מנחם מצאו את הגבעה הזאת, שכולנו שוהים בה עכשיו, פרצו בקריאות התפעלות: איזה נוף, איזה שטחי ענק משתפלים מכאן ועד הים – הכול נקי מבניינים, מעצים, מכבישים  -  כולו שלנו! רק מרחוק ראו קצת גגות באר טוביה, ואיתם קיימו תקשורת מודרנית לעילא: שידורי מורס ביום ובערב בפנסים. יחד עם נגבה - שהקדימה אותנו מעט בהתיישבות באזור – היינו קיבוץ ספר, עמדת ההגנה הדרומית של היישוב העברי, סוף העולם. והיום – אנחנו מרכז! והנוף? מלוא העין יישובים, גגות בתים, מגדלים ומפעלים. כבישים חוצים לאורך ולרוחב, וכביש שש הסמוך אפילו זכה לחוות פגיעת גראד לפני כחודש ימים.

 

כשבאו נציגי הסוכנות היהודית לבדוק את המקום החדש הזה, שאל אחד מהם: להתיישב על גבעה רמה כזאת? איך אתם חושבים יסחבו הפרדות עגלות מלאות מספוא לרפת? והיום, בעידן "מכונית לכל חבר", מי בכלל מבין שאלה כזאת, מי מילדינו עוד יודע מה הן פרדות - ומה זה מספוא? אכן, חיינו השתנו שינוי טוטאלי עד לאין הכר!

 

כן, היום אנו חוגגים עם כל יישובי המועצה, אבל אז עוד בכלל לא המציאו את מועצת יואב, ואפילו רני טריינין עוד לא נולד!

 

אז תודה על המחווה הזאת ועל הכבוד שאתם חולקים לנו הערב! נברך על היש שנבנה בעמל של 70 שנים, מאז ועד היום, בידי ותיקים  וצעירים גם יחד, נקבל את התמורות המפליגות שחלו בחיינו, ונקווה שנזכה - אם לא אנחנו זקני העדה, אז בוודאי בנינו ונכדינו – להמשך ולהאדרת המפעל הציוני הזה שקם כאן בכוחות משותפים!

                                   

      יואל דרום

 

 

 


 

 

 

       תוצאות הבחירות בישוב

628 בעלי זכות בחירה.

מרצ    -   154      מימד  -   13        צומת   - 2

קדימה  - 131       בלד    -   8         ע"מ     - 2

עבודה -   98        ישראל               ישראל

חדש   -   23       ביתנו –    7        חזקה -   2

ליכוד   -  17       עלה ירוק – 4      נודלמן - 1

          פסולים -  3

הצביעו 465 מצביעים כ- 70% .   

 

 


 

 

הבחירות לכנסת ה-18 ואנחנו/ מאת נחום שור .

לתוצאות הבחירות לכנסת ה-18, שנערכו זה עתה אתייחס רק בכמה מילים. ים של פרשנויות מתפרסם בכל העיתונים וכלי התקשורת האלקטרונים ואין הרבה מה להוסיף. ברור שהולכת לקום ממשלה רעה מאד ורבת אסון  למדינת ישראל, שתעשה הכל על מנת להכניס את מדינתנו שוב לבונקר ולהקים חיץ בינינו לבין העולם, ממשלה שתעשה הכל כדי לקרב מלחמה חדשה וממשלה שתמיט גזירות על השכבות החלשות ותפנק את העשירים. בזה אין שום ספק ואין גם כל ספק שעם ישראל ברובו רצה ממשלה כזו והוא יקבל את מה שביקש.

אני רוצה להתייחס להצבעה אצלנו ובתנועה הקיבוצית, בעיקר בקיבוץ הארצי (לשעבר).

בבחירות אלה נמשך אצלנו ובקיבוץ הארצי כולו התהליך של ירידתה של מרצ עד למעמד של מפלגת מיעוט, אם כי בינתיים הגדולה ביותר. בתנועה הקיבוצית ישנה גם ירידה בולטת בכוחה של מפלגת העבודה ועלייה משמעותית במספר הקולות שקיבלה קדימה.  שאר הקולות התפצלו באופן לא משמעותי בין הרבה רשימות שקיבלו כל אחת אחוזים בודדים.

נכון שאצלנו כמו ברוב הקיבוצים , חלק ניכר מאד מהמצביעים אינם חברי  הקיבוץ, אלא תושבי ההרחבה, דיירים, זמניים ואחרים וכן הערבים ממשפחת אל עזי. לפיכך לא ניתן לבודד את הקולות של חברי הקיבוץ ולפלח את דפוס הצבעתם. אבל כמי שיישב כמה  וכמה שעות כמשקיף מטעם מרצ בקלפי שלנו, יכולתי להתרשם לגבי הירידה במשקלה של מרצ אצלנו גם בקרב החברים ולהיווכח בנהייה אחר  ה"טרנד" התורני –קדימה. מי שהצביע עבור קדימה, במחשבה שהוא מצביע, כביכול, "מהראש" ובולם בכך את ביבי השנוא, בהצביעו לציפי –לא בלם כלל את ביבי, אבל תרם למפלתה של מרצ, תרם לכך שאבו וילן, האיש שיותר מכל אחד אחר פעל למען הקיבוצים ואף הציל בפועל מפעלים וענפים בקיבוצים רבים, לא יהיה בכנסת ולא יוכל מעתה לסייע. הוא תרם לכך שהקול החברתי הבולט ביותר והמפלגה היחידה שנאבקת למען השלום, יצאו כשידיהם על ראשיהם והם כמעט שלא יוכלו לעשות דבר בהרכב כל כך קטן. הוא תרם לכך שהשותפות הרעיונית –פוליטית בקיבוצנו ובקיבוץ הארצי כולו, חדלה למעשה להתקיים, על כל המשמעויות הנובעות מכך לגבי כוח השפעתו של הקיבוץ בחברה  הישראלית.

מי שרצה את ציפי לבני קיבל גם את שאול מופז, רוחמה אברהם, עתניאל שנלר ואחרים, שבכל הזדמנות  יכולים לחזור שוב לליכוד ולחזק את ביבי.

בבחירות הללו הכתה ציפי לבני את מפלגת העבודה ואת מרצ ,אך לא השיגה בתעמולתה אפילו קול אחד ממחנה הימין. אין משמעות של ממש שהיא קיבלה מנדט אחד יותר מביבי נתניהו ,מפני שבישראל הנשיא מטיל להרכיב ממשלה על חבר הכנסת שמייצג את רוב חברי הכנסת ולא על נציג המפלגה הגדולה ביותר.

עניין זה לא הבינו עשרות אלפי בוחרים ששקלו להצביע למרצ או למפלגת העבודה ומסיבה של אי הבנתם את  המציאות החוקתית בישראל, הם פגעו קשות במחנה השמאל והשלום.

אין סיבה להתייאש, מפני שאף מפלגה אחרת, מלבד מרצ, לא נותנת תשובה לבעיותיה הקריטיות של מדינת ישראל ושל החברה הישראלית ומפני שהפתרונות והעקרונות שמרצ מציגה הם היחידים ,שבאמצעותם ניתן  לחלץ את ישראל ממצבה החמור ולפלס דרך לעתיד – שעתה של מרצ עוד תגיע ואף אם ירחק היום הזה, הוא בוא יבוא.

 

 


 

 

 

לנועה וענת קנטור ולילדים

תנחומים

במות האב והסב

מיקה גת

 

 

 

 

עם רגינה, אינה, אמה ושרה

והמשפחה כולה

אנו אבלים

על מות חברנו

משה דומב

חסר רכיב