חסר רכיב

אודות הקיבוץ

15/07/2017

ראשוני הקיבוץ , גרעין "כרית" (ראשי תיבות של: כת רווקים יהיו תמיד) הגיעו לישראל מפולין, באפריל -1932 יחד עם המבקרים במכביה השניה ועברו לעבוד במרחביה.
{ ואולי השם משורת השיר של שלונסקי: "כְּעִקְּבוֹת בַּת-גַּלִּים עַל גַּבֵּי תֵל-חוֹל שֶׁלְּאַחַר הַכְּרִית"  - כפי שמספר נדב קרן }
בספטמבר 1932 עברו חברי הגרעין לעבוד בפתח תקווה והתאכסנו שם בקיבוץ הליטאי.
באפריל 1933 יצא הקיבוץ הצעיר לעצמאות ותקע יתד במושבה הדר שבשרון, שם שהו כשבע שנים ושם גם נולדו הילדים הראשונים. הבת הבכורה נולדה בשנת 1934, ובהמשך עוד כ 10 ילדים.
בנובמבר 1935 מגיע לארץ גרעין של קיבוץ אמריקה ב' ומתאכסן כגרעין בקיבוץ עין שמר.
באוקטובר 1936 מתקיים איחוד בין שני הגרעינים וגרעין אמריקה ב' עובר להדר. מעכשיו יהיה שמו של הגרעין המאוחד –גרעין אמריקה-כרית.
טקס העליה על הקרקע התקיים ב-6.12.1939 נר ראשון של חנוכה. חברי הגרעין הגיעו למקום הקבע של הישוב, ליד צומת מסמיה, והתחילו לבנות את נקודת הישוב בגבעת כפר מנחם. (המקום שאליו הגיעו, ננטש זמן קצר לפני כן ע"י מתיישבים שניסו להקים במקום מושב, אולם בשל התנאים הקשים עזבו והם אלה שהקימו בהמשך את מושב כפר ורבורג) . בהגיעם לנקודת הקבע, שונה שם הישוב מ"אמריקה כרית" לכפר מנחם, ע"ש מנחם אוסישקין, פעיל ציוני ומראשי הקרן הקימת לישראל.
הקיבוץ היה מוקף כפרים ערביים רבים, מסמיה במערב, אידניבה ,טינה ועד תל אל-אספי במזרח. על פי רוב נשמרו יחסים טובים בין חברי הקיבוץ לתושבי הכפרים הערביים ומלבד גניבות חקלאיות לעיתים, לא היו שום תקריות קיצוניות. התושבים הערביים עזבו את הכפרים בתקופת מלחמת השחרור ובמקום נשארה רק משפחת אל-עזי, שהמשיכה לשמור על קשר עם הקיבוץ ,קשר שנשמר עד היום.
ביולי 1943 הצטרפו לכפר מנחם חברי קבוץ אלגביש, שרוב חבריו היו יוצאי תנועת השומר הצעיר בגרמניה וגליציה. האיחוד עם אלגביש היווה את אחד מציוני הדרך המשמעותיים של כפר מנחם.
בשנת 1946 מגיעה לקיבוץ חברת הנוער א' , הראשונה מבין מספר חברות נוער שהגיעו לכפר-מנחם במהלך השנים, לתקופת התחנכות וחלקן גם להשלמה בקיבוץ.
בשנת 1948 הגיעו והצטרפו לקיבוץ חברי גרעין חרות. (חלקם עברו ב-1949 לשער הגולן.)
במהלך השנים המשיכו ונקלטו בקיבוץ בוגרי חברות נוער וכן משפחות ובודדים שבחרו לבנות את חייהם בקיבוץ.
הקיבוץ שעלה על הקרקע ב- 1939 עבר במהלך הזמן שינויים רבים, שינויים שמצאו את ביטויים בכל שטחי החיים. עם זאת מקפידים בכפר מנחם, גם היום, לשמור על ערכים המבטיחים חיים בכבוד לכל פרט ומאפשרים חיי קהילה עשירים ומגוונים.

אוכלוסיה
בשנים הראשונות היו בכפר מנחם כ- 200 חברים ו- 50 ילדים. במהלך הזמן גדל מספר החברים והילדים ובשיאה,(לפני ההרחבה ),מנתה אוכלוסיית כפר מנחם כ- 600 נפש.
גידול דמוגרפי משמעותי התרחש משנת 2007, בעקבות החלטת הקיבוץ על בניית הרחבה קהילתית וקליטת מאה וחמישים משפחות בכפר מנחם.
יחד עם העליה במספר התושבים השתנה גם הרכב האוכלוסייה. מאוכלוסיה מאוד הומוגנית, שכללה בעיקר חברי קיבוץ, ילדי קיבוץ וחניכי גרעינים וחברות נוער, מורכבת היום אוכלוסיית כפר מנחם מחברי הקיבוץ וילדיהם, מבנים ובנות קיבוץ שאינם חברים אך גרים במקום ומקיימים קשר עם הקיבוץ, מתושבים שבאו לבנות את ביתם במקום, אך בחרו שלא להיות חברי קיבוץ, מתושבים זמניים הגרים במקום לפרק זמן של עבודה, לימודים או כל סיבה אחרת ועוד. השינויים בקיבוץ פתחו מגוון דרכים לקשר עם הקיבוץ ואנו רואים יותר ויותר בנים ובנות המבקשים לחזור ולחיות במקום.
בשנת 2014 לאחר מספר שנים של טיפול ללא הצלחה - נקלטו 10 משפחות והקיבוץ ממשיך תהליך של קליטת חברים אל בין שורותיו.

תעסוקה ופרנסה
בשנים הראשונות התפרנסו חברי הקיבוץ בעיקר מחקלאות. היום התרחבו מקורות התעסוקה.
בכפר מנחם ענפי חקלאות הכוללים לול רביה, רפת גדולה, גידולי שדה (חיטה, חומצה וכו') , מטעי רימונים, שקדים,כרמי ענבים ועוד.
התעשייה כוללת את מפעל המתכת.
מקומות תעסוקה נוספים הם שרותי חינוך, בריאות, הסעדה והלבשה, קוסמטיקה, מספרה וכו' – חלק משרותים אלה ניתנים תמורת תשלום, לכל המעוניין, הן מכפר מנחם והן מחוצה לו.
מספר רב של חברים ותושבים עובד מחוץ לישוב במגוון מקומות תעסוקה.
למידע נוסף היכנסו לכאן

חינוך
בכפר מנחם מערכת חינוך הנותנת שרותי חינוך מלאים לילדי הגיל הרך (לידה עד סוף גן חובה) וחינוך משלים (בלתי פורמלי) לילדים בגילאי בית ספר יסודי ועל יסודי.
ביה"ס היסודי לילדי כפר מנחם הוא בי"ס "האלה" וביה"ס התיכון (ז'- י"ב ) הוא התיכון האזורי "צפית" שניהם בכפר מנחם.
למידע נוסף היכנסו לכאן

תרבות
במסגרת הפעילות התרבותית מציינים בכפר מנחם את חגי ישראל וכן מקיימים אירועים נוספים על פי רצון הציבור והחלטת צוות התרבות.
בכפר מנחם פועל אולם אירועים בו מתקיימים מופעי תרבות מגוונים. באולם 900 מקומות ישיבה והוא מרכז אליו את עיקרי מופעי התרבות באזור (מחול, הצגות, קונצרטים וכו'). לפרטים לחץ כאן
למידע נוסף על תרבות היכנסו לכאן

מתיישבי כפר מנחם
התהליך המשמעותי המתרחש בעשור האחרון בכפר מנחם הוא איכלוס שכונת ההרחבה שנבנתה בסמוך לקיבוץ. המטרה, המשותפת לכל תושבי כפר-מנחם, וותיקים וחדשים, חברי קיבוץ ותושבים שאינם חברי קיבוץ, היא למצוא את הדרכים שיביאו ליצירת קשרים ויאפשרו בניית קהילה אחת.
זו תהיה המתנה המשמעותית ביותר לכפר מנחם בימים אלו.
הוקמה אגודה מוניציפאלית בשם "מתיישבי כפר מנחם" המאגדת את תושבי ההרחבה , חברי הקיבוץ ותושביו. אגודה זו מטפלת בנושאים הקהילתיים המשותפים : חינוך, תרבות, נוי וכד'.
חסר רכיב