חסר רכיב

חיים גולדברג

חיים גולדברג
-
-

 

 חיים גולדברג ז"ל

חיים נולד ב- 1916 בסקרנוויס שבפולין.

בהיותו בן 7 עבר עם כל משפחתו לקנדה.

בני משפחתו היו דתיים כולם, אבל חיים הצטרף לתנועת השומר הצעיר ועזב את הדת. הוא היה תלמיד  מצטיין ושמו נרשם על לוח הזהב של בית הספר בו למד. לוח זה קיים עד היום.

חיים הצטרף להכשרה בארצות הברית ובשנת 18940 עלה לארץ והצטרף לקבוץ כפר מנחם ביחד עם אשתו הראשונה דבורה. בנם דני נולד ב- 1942 וזמן קצר לאחר מכן עזבה דבורה את הקבוץ וחזרה לקנדה. חיים נשאר הורה יחיד לדני ויחסיהם היו מיוחדים במינם. הם נסעו יחד לקנדה, שם היה חיים פעיל בגיוס מח"ל ורכישת נשק וציוד לארץ ולקבוץ.

עבור חיים היו המדינה והקבוץ כל חייו. הוא היה פעיל בכל השטחים וסייע למדינה שבדרך.

ב- 1950 הגיעה דליה לביקור בכפר מנחם, אצל יואל  דרום אותו הכירה, כשהיה שליח התנועה באנגליה. דליה יצאה לטיול סטודנטים לאילת. איזי פינק, שהיה הנהג הציע לחיים להצטרף, כיוון שהיה מקום פנוי, כך נוצר הקשר בין חיים ודליה ובאותה שנה נישאו. ב- 1951 נולד בנם רענן וב- 1958 בנם השני – נח.

חיים היה דמות מרכזית בקבוץ ומילא את כל התפקידים המרכזיים – הוא היה מזכיר, גזבר ורכז של מספר ענפים. הוא הכניס את גידול הכותנה לקבוץ, יצר קשרים עם מר פק, שהקים את לול הפיטום הראשון בכפר מנחם, שלימים היה ענף מרכזי בקבוץ. מאוחר יותר, היה חיים שנים רבות רכז ענף הקרמיקה.

חיים היה אחראי גם על הקשרים עם ארגונים יהודיים בקנדה ובארצות הברית, כמו

 UJA UIA  ו DISTRICT 65- מניו יורק. הוא גם יצר את הקשרים בעניין גיוס הכספים לבניית בית הבנים. קשרים אלה קיימים עד היום.

ב- 1970 איבד חיים את בנו האהוב דני, שנהרג בתאונה בדרכו לשירות מילואים בסיני, תאונה שנגרמה בגלל יהירות הנהג. חיים קיבל מאוד קשה אובדן זה, אך התגבר והמשיך בפעילותו הנמרצת בקבוץ.

חיים היה מסור מאוד לרעיון הקבוץ ובניית הארץ, להם הקדיש את כל חייו.

בשנותיו האחרונות  שהה חיים בבית הדר  וזכה שם לטיפולן המסור של כל העובדות.

חיים נפטר ב-24.2.2014.

יהי זכרו ברוך!


חסר רכיב