חסר רכיב

חיים דוד אורן

חיים דוד אורן
-
-

 

 

  חיים דוד אורן - 20.10.1914 - 23.8.2011


חיים-דוד אורן  נולד ברוסיה ב-20.10.1914 בעיירה קטנה ושמה רוז'ינוי.  הוריו קראו לו חיים-דוד על שם סבו, שנקרא גם הוא חיים-דוד.  .

בילדותו  היה שם משפחתו חבויניק, שפירושו הוא עץ ירוק.  בבגרותו עברת חיים-דוד את שם משפחתו לאורן, שגם הוא עץ ירוק.

חיים-דוד נולד כבן בכור להוריו פישל וחיה. בהמשך נולדו למשפחה עוד שלושה ילדים, אחים לחיים-דוד, מרדכי, צבי ואסתר.  בגיל 6-5 התחיל חיים-דוד ללמוד בחדר קרוא וכתוב.  בהמשך עברללמוד אצל מורה פרטי, שבנוסף ללימודי הקרוא וכתוב לימד אותו עברית.  בגיל 9 עבר חיים-דוד ללמוד בית ספר עברי חילוני "תרבות

בעקבות התדרדרות המצב הכלכלי בבית נסע אביו של חיים-דוד לקנדה, בנסיון למצוא עבודה ולקנות בית. בזמן שאביו היה בקנדה חלתה אמא במחלה קשה והמשפחה עברה לעיר הולדתה של האם, פרוז'נה, כדי שמשפחתה של האם תוכל לטפל בה. שם נשארו הילדים עד פטירת האם. כאשר נודע לאב על פטירת אשתו הוא מיהר לשלוח כרטיסי טיסה עבור הילדים, כדי שיגיעו אליו לקנדה. ביום שהיו צריכים לצאת, נודע למשפחה שגם האב נפטר. בגיל 12 איבד חיים-דוד את שני הוריו. הילדים היתומים פוזרו בין בני המשפחה. חיים דוד עבר להתגורר עם דודיו, המשיך את לימודיו בבית ספר "תרבות" והצטרף לקן השוה"צ בעיר.

בגיל 14 בערך, עבר חיים-דוד לדודו, אחי אביו במונטריאול. בתקופה זו התחיל לעבוד כשליח במטרה לפרנס את עצמו. מאוחר יותר הזמין אותו קרוב משפחה אחר לעבוד בבית חרושת לשמלות. שם למד את מקצוע הגזרנות. בעקבות שביתה גדולה בבית החרושת עזב את המקום ועבר לעבוד במקום חדש.  כעבור זמן  מה החליט חיים-דוד לעלות לארץ. בזמן שחיכה לרישיון עליה (סרטיפיקט) נסע לארצות הברית כדי לעבור הכשרה חקלאית. עם קבלת אישור העלייה עלה חיים-דוד, עם הגרעין אליו השתייך, לארץ, לחדרה. משם עברו לעין שמר ובשנת 1937 הצטרפו להדר והתאחדו עם קיבוץ אמריקאי ב' (שלאחר מכן נקרא קיבוץ "אמריקה כרית"). בשנת 1939 הגיע חיים-דוד לכפר מנחם. במקום היו אז רק כמה צריפים. מכפר מנחם נשלח חיים-דוד, עם כמה חברי קיבוץ נוספים, להגנת חניתה. שם שירת כנהג משוריין. בלילות היה עושה סיורים עם אורד ווינגייט. לאחר מכן התחיל לעבוד כנהג בקיבוץ שמיר. באותה שנה (1939) התחתן חיים-דוד עם שולמית,אותה פגש עוד בהדר. כעבור חמש שנות נישואים נולד  בנם עמי, אחריו נולדו צביה ונאוה.

במהלך חייו בקיבוץ עבד כנהג משאית ובמפעל המתכת. לאחר מכן, במשך שנים רבות היה חבר בועדת בריאות, נהג בריאות ושותף פעיל במערכת הבריאות בקיבוץ.

חיים דוד נפטר ב- 23.8.2011

יהי זכרו ברוך.

 

 


חסר רכיב