חסר רכיב

יהושע פיצ'ון

יהושע פיצ'ון
-
24.3.1946 - 25.5.2023
 
יהושע פיצ'ון - קורות חיים:
יהושע פיצ'ון - אשר כולנו קראנו לו פיצ'ון, נולד ב 24 למרץ 1946 באיסטנבול שבתורכיה, להוריו ויקטוריה ושבתאי פיצ'ון. הוא היה בן שמיני מתוך תשעה אחים ואחיות. ב 1949 עלתה המשפחה לישראל, הגיעה למעברה סנט לוקס בחיפה וכעבור זמן עברה לשכונת גאולים שבכפר סבא (שם גם נולדה אהבתו להפועל כפר סבא).
החיים היו קשים, אך הבית היה חם מסורתי מלא שמחה טבע וחוויות. לאחר 7 שנים נפטר האב ושלושה ילדים נשלחו למסגרות קיבוציות. פיצ'ון הגיע לכפר מנחם בכיתה ז' בעקבות אחותו בתיה ז"ל והצטרף לקבוצת "רקפת".
המעבר מהעיר לקיבוץ לבד לא היה פשוט עבורו, אך הוא השתלב בחיי המוסד והקבוצה והתגלה כנער מוכשר בריקודים, משחק, אמנות, שירה וספורט.
לאחר סיום הלימודים, התגייס לצה"ל ושירת בטכני של חיל האוויר כמכונאי מטוסים, בהמשך הצטרף ללהקה של הטייסת ועסק בהווי ובידור עד תום שירותו. במלחמת ששת הימים - שירת כמכונאי מטוסים ובמלחמת יום כיפור - כחייל רגיל.
לאחר השחרור השתלב בחיי הקיבוץ ועבד במקומות מגוונים ביניהם: חצרנות, נגריה, שלחין ורפת. בשנת 1969 הוא נושא לאישה את חני ולהם נולדות שלוש בנותיהם: רותם, סיון ורויטל. בהמשך נולדו גם ששת נכדיו ונכדותיו שכל כך אהב: אופק, שחר, סהר, לבנה, אחינועם ואביתר.
פיצ'ון היה פעיל מאד בחיי החברה והתרבות בקיבוץ, הוא היה רקדן מוכשר ביותר והוביל הרקדות מופעים והצגות בחגים ובמסיבות בכפר מנחם. הוא לקח חלק בארגון חגים רבים: הכנת הסכך וכפות התמרים לסוכות, נטיעות ט"ו בשבט, חגיגות פורים וכמובן טקס שבועות.
בגיל 32 יצא ללימודים - הוא חלם ללמוד טכנאות שיניים אך לא התקבל מפאת גילו והוצע לו במקום לפנות לטכנאות נוף. פיצ'ון נענה להצעה, השלים לימודי גננות וטכנאות נוף בפתח תקווה וכך למעשה נסללה לו הדרך להקמת מפעל חייו כרכז ענף הנוי.
לאחר סיום לימודיו, השתלב בענף בקיבוץ והפך למנהל הנוי של כפר מנחם למשך שנים רבות. בתקופה זו משתנים פני הקיבוץ בצורה משמעותית. הוא משקיע מחשבה רבה בעבודתו והופך את כפר מנחם לגן פורח. פיצ'ון וצוותו מקימים מספר פרויקטים בקיבוץ הרשומים על שמו כמו: המסלעה בבית הבנים ובמפעל המתכת, בריכת הדגים, גני יהושע א' וב', גן המחרשה בכניסה לקיבוץ ועוד פינות חמד רבות המקשטות את קיבוצינו.
בתקופה זו לא הזניח את תחביביו ופעילותו התרבותית. הוא הצטרף ללהקת המחול יואב של המועצה האזורית ואף נסע עמה מספר פעמים להופעות בחו"ל. לאורך השנים היה דמות מוכרת ואהודה בחוגים לריקודי עם ברחבי הארץ, הדריך חוג אזורי ומחנה ריקודים באוסטריה וכן, שיחק ברידג' אזורי במועצה. הוא גם התנדב מספר שנים בכלא נווה תרצה והיה נוסע עם נירה שויאר ביחד במסירות ובהתמדה.
בתחילת שנות ה- 90 יצא ללימודים אקדמאיים ברמת אפעל במדעי הרוח והחברה והגשים לעצמו חלום נוסף שמאוד רצה. הוא גם יצא מספר פעמים להשתלמויות באילת ובסרילנקה במסגרת הכשרת גננים ואדריכלי נוף, להם העביר כמה מצגות על פועלו בקיבוץ והיה מוערך מאוד. בריכת הדגים שבגן השבעה אף זכתה לפרסום במגזין העיצוב והאדריכלות נישה.
פיצ'ון היה דמות צבעונית מאד בכפר מנחם, סמל לאהבת ושמחת החיים והיופי שבטבע, שתמיד ידע לשלב בדיחה והומור בכל סיטואציה.
בשנים האחרונות שהה בביתו מפאת מחלה וזכה לטיפולו המסור ביותר של כריס ושל 3 בנותיו, עד מותו לפני שלושה ימים - בצהרי ערב חג השבועות שכל כך אפיין אותו.
פיצ'ון תחסר לנו מאוד בנוף הקיבוצי, הקיבוץ כולו משתתף בצער המשפחה.
יהי זכרו ברוך
חסר רכיב